Podręcznik Ilustrowania Mody

Ostatnio wpadła mi w ręce książka wydawnictwa Arkady Podręcznik Ilustrowania Mody Maite Lafuente.Uwielbiam rysować ,każdą wolną chwilę spędzam rysując ,bądź też malując obrazy farbami na płótnie.Efekty moich prac są różne-jedne bardziej,drugie mniej udane.To pasja i nigdy się nie nudzę,bo nie mam na to czasu :) 
Podręcznik ilustrowania mody Podręcznik Ilustrowania Mody wydawnictwa Arkady to świetnie wydana,bogato ilustrowana książka.Dzięki niej każdy może nauczyć się tworzyć ilustracje modowe,rysunek żurnalowy.

Nauczymy się z niej rysunku od podstaw,czyli na początek każdy z Was opanuje do perfekcji rysunek sylwetki.
Podręcznik ilustrowania mody

Bez względu na to jakie ubiory chcecie rysować,bez podstawowego rysunku sylwetki nie będą one udane.Z książki dowiecie się,że podstawową jednostką pomiaru ciała jest wielkość głowy,która mieści się osiem razy w całej wysokości sylwetki.
Rysunek zawsze zaczynamy od głowy.Szyja nie może dochodzić do uszu i musi być węższa od głowy,łokcie i talię rysujemy na tej samej wysokości.Przy kolanach linie powinny być nieco wklęsłe,stopy rysujemy ustawione lekko na zewnątrz.
Uwaga!!
Jeżeli chcemy otrzymać wystylizowaną postać stosowaną w ilustracjach modowych zmieniamy standardowe proporcje-głowę rysujemy nieco mniejszą,szyję dłuższą i węższą łydki rysujemy szczuplejsze i dłuższe.
Podręcznik ilustrowania mody
 Kiedy postać trzyma coś w dłoni rysujemy tylko kciuk.
Podręcznik ilustrowania mody
W kolejnym rozdziale uczymy się rysować głowę i twarz.
Podręcznik ilustrowania mody

Pierwszym krokiem do nauczenia się rysowania twarzy jest szkicowanie i baczne przyglądanie się .Istnieje jednak sposób,aby nauczyć się jak narysować twarz.W celu ułatwienia sobie zadania dzielimy zarys twarzy pionowymi i poziomymi liniami,pozwoli to symetrycznie wykonać rysunek.Należy pamiętać że:
-oczy powinny być na tym samym poziomie co górna część uszu
-brwi powinny być szersze przy nosie a węższe przy zewnętrznej linii twarzy
-górna warga powinna być węższa od dolnej
-oko widziane z profilu przypomina kształtem trójkąt

Gdy już opanujemy podstawy możemy iść dalej i metodą prób i błędów urozmaicać rysunek.Jak wiemy ludzie mają różnej wielkości i kształtu oczy,usta,uszy.Rysując możemy wymyślać coraz to inne twarze a także fryzury i nakrycia głowy.

Umiemy rysować twarz.przychodzi kolej na ręce i dłonie.
Podręcznik ilustrowania mody
Jak widzimy ręce i dłonie możemy rysować na wiele sposobów.Można przeglądać różne czasopisma z sylwetkami ludzi,aby zainspirować się do rysunku.
Podręcznik ilustrowania mody

Istnieje kilka zasad ,które stosujemy rysując nogi i stopy:
-jeżeli postać obrócona jest do nas plecami,rysując buty na obcasach z tyłu zaznaczamy podeszwę
-aby stworzyć rysunek ,na którym jedna noga wysunięta jest do przodu,rysujemy tę nogę dłuższą od drugiej
-należy pamiętać,że długość nogi to połowa całej długości ciała
-gdy nogi są skrzyżowane ,stopy prezentują się lepiej,jeśli skierowane są w dół

Z książki Podręcznik Ilustrowania Mody wydawnictwa ARKADY KLIK dowiemy się również jak stosować światło i cień w rysunku.
Podręcznik Ilustrowania Mody

Należy pamiętać,że wszystko co jest na pierwszym planie rzuca cień na to co jest dalej.( kieszenie,patki,guziki i inne dodatki)Poniżej kilka miejsc ,gdzie rzuca się cień
-linia zetknięcia tkaniny z ciałem
-miejsca ,gdzie tkanina nieco odstaje(dekolt,kołnierz itp)
-wewnętrzna strona rąk i z boków
-krawędź przodu marynarki
-talia
-fałdy poniżej
-wewnętrzna strona nóg,spodni
Wszystko zależy od oświetlenia i należy bacznie obserwować kierunek padania światła.
Rysujemy więcej szczegółów tam,gdzie jest mniej światła.

Sposoby rysowania odzieży - gdy chcemy narysować fałdy i zagięcia tkanin najpierw szkicujemy zarys rękawa (lub innej części) a następnie widoczne zagięcia.Zagięcia rysujemy od zewnątrz do wewnątrz.
Podręcznik Ilustrowania Mody
Podręcznik Ilustrowania Mody

Rysując staramy się wychwycić szczegóły ,aby nadać ubraniom odpowiedni fason.Po prawej przykładowe szkice bluzek,spódnic i sukienek.

Aby się zainspirować możemy przeglądać czasopisma kobiece i czerpać z nich pomysły.

Rysując nie zapominajmy o dodatkach,które nadają charakteru każdemu ubiorowi.Kapelusze i różnego rodzaju czapki ,chusty ,torebki mogą tworzyć z ubraniami świetną stylizację.
Techniki wykonywania rysunku są różne - możemy użyć ołówka,kredek,akwareli,markerów pędzelkowych i zwykłych.
Podręcznik Ilustrowania Mody

Papier do akwareli musi być gruby,aby się nie zwijał pod wpływem wilgoci.Malowanie zaczynamy od jasnych odcienie,na końcu używamy odcieni ciemniejszych,aby zaznaczyć fałdy,zagięcia i cienie.Po każdym użyciu farb i przed rozpoczęciem kolejnego etapu akwarela musi wyschnąć.Gdy chcemy osiągnąć połysk lub efekt satyny malujemy białe kropki lub miejsca te pozostawiamy nie zamalowane.
Malując tło wzbogacimy rysunek i nadamy mu charakteru.Kiedy akwarela wyschnie możemy dodać kontury markerami bądź ołówkami.

Rysując kredkami świecowymi ,należy pamiętać ,aby papier na którym rysujemy położony był na czymś miękkim.Twarde podłoże uniemożliwia dobre rozprowadzenie koloru.Kolory rozcieramy palcami jedynie pod koniec rysowania.Gdy chcemy rysować duże powierzchnie dobrze jest przełamać kredkę i rysować całym jej bokiem.Pozostałości kredki na papierze możemy usunąć za pomocą żyletki.Poniżej kilka prac wykonanych kredkami świecowymi
Podręcznik Ilustrowania Mody
Pastele - tak jak w przypadku kredek świecowych wygodnie rysuje się ,kiedy przełamie się pałeczkę na połowę.Do rozcierania najlepiej użyć wiszera,wacika lub palca.Gdy chcemy uzyskać cień lub połysk można użyć gumki lub białej kredki.Zaraz po zakończonej pracy rysunek powinien być utrwalony fiksatywą.Pastele świetnie nadają się do wykonania rysunku makijażu-można wykonać delikatny lub bardzo mocny makijaż.
Podręcznik Ilustrowania Mody
Markery i flamastry - bardzo przydają się przy tworzeniu szczegółowych ilustracji.Na początku postacie powinny być narysowane ołówkiem,a następnie pokolorowane markerami.Gdy tusz wyschnie, można dodać ciemniejsze odcienie aby podkreślić zagięcia i cienie.ważne jest ,aby jaśniejszych odcieni używać jako bazy a ciemniejszych do światłocienia.Dobrze jest wykończyć rysunek dodając na koniec pociągnięcia kredkami.
Podręcznik Ilustrowania Mody
Ołówek i kredka - Twardy ołówek świetnie nadaje się do ilustracji,która ma dużo szczegółów np.ściegi,wzory,ściągacze.Miękkim ołówkiem świetnie rysuje się linie różnej grubości.Ołówek świetnie sprawdza się przy wykonywaniu realistycznych rysunków.Kredki powinny być miękkie - możemy nimi pokolorować szkic uprzednio wykonany ołówkiem,lub rysować bezpośrednio nimi.Jeżeli chcemy wypełnić kredką większy obszar -rysujemy pod kątem 20 stopni.Kolor staramy się rozprowadzać równomiernie,aby nie zostawiać widocznych punktów na papierze.
Podręcznik Ilustrowania Mody
Tkaniny - Wzór ,który chcemy narysować musimy bardzo dokładnie przeanalizować.Najpierw robimy czarno-biały szkic,następnie dodajemy kolor.Kolor nie powinien pokrywać całego stroju i wzoru,powinien też przechodzić od bardziej do mniej intensywnego.Rysując tkaniny należy uwzględnić deformację wzorów wywołaną zagięciami co jest szczególnie ważne w przypadku kratek i pasków.Efekt połysku uzyskamy pozostawiając niezamalowany obszar.
Podręcznik Ilustrowania Mody
Książkę Podręcznik Ilustrowania Mody polecam osobom,które od podstaw chciałyby się nauczyć rysować modę ,jak i osobom ,które chcą doskonalić swoje umiejętności rysunku.Wiele ilustracji oraz dokładne,szczegółowe opisy sprawiają,że rysowanie jest proste i przyjemne.Przeanalizowałam tę książkę w całości i z pewnością będę jeszcze do niej zaglądać,przy tworzeniu swoich rysunków.Jest przydatna nie tylko przy rysowaniu tradycyjnymi metodami.Porad i wskazówek zawartych w tej książce można z powodzeniem użyć rysując na tablecie graficznym.